Vienna Coffee

Vienna Coffee Nedir?

Espresso kahvenin sıcak süt kullanarak yumuşak içimli bir hale getirilmesi ve krem şanti ile farklı bir lezzete kavuşması esasına dayanan Vienna Coffee ilk kez Viyana’da ortaya çıkmış bir kahve türüdür. Yumuşak içimi ve eşsiz görünümü sayesinde tatlı kahve sevenlerin bir numaralı tercihi durumuna gelen Vienna Coffee yapabilmek için espresso makinesi kullanılır. 17. Yüzyıldan beri sevilerek tüketilen Vienna Coffee servis edilirken fincanın tamamen doldurulmaması ve kalın bir krem şanti tabakası oluşmasına özen gösterilir. Vienna Coffee sunulurken krem şantinin de tüketilebilir olması adına yanında tatlı kaşığı ile servis edilmesi sağlanır. Ayrıca Vienna Coffee kek yapımında kek hamuruna katılarak da aroma verici olarak tercih edilebilecek malzemelerden birisidir.

Latte türlerinden biri olarak karşımıza çıkan bu kahve türü yumuşak içimli ve hafif bir kahve çeşididir. Vienna Coffee kafein içermesi sebebiyle aşırı tüketimden kaçınılması gereken bir yiyecektir. Vienna Coffee kahvenizin daha sert içimli olmasını istiyorsanız baristadan espresso tozu miktarını arttırmasını isteyebilir veya daha yumuşak içimli olmasını tercih ediyorsanız da aynı şekilde baristadan daha fazla süt kullanmasını rica edebilirsiniz. Vienna Coffee toz olarak satışta bulunduğu gibi kapsül olarak da temin edebileceğiniz kahve türlerinden birisidir. Vienna Coffee içerdiği kafein ve süt sayesinde stresi azaltır ve odaklanmayı arttırıcı etki gösterir. Ayrıca vücut ağrılarına da iyi gelen bir kahve türü olarak Vienna Coffee buzlu veya sıcak şekilde tüketilebilir.

Vienna Coffee Nasıl Yapılır?

Vienna Coffee hazırlamak için öncelikle krem şantinizi hazır etmelisiniz. Süt ile çırparak yoğun kıvamda hazırladığınız krem şantinizi soğutucunuza yerleştirin ve soğuyana kadar bekleyin. İkinci aşama ise espresso kahvenizi hazırlamanız. Krem şantinizin kahveniz için hazır olmasını beklerken espresso kahve demleyerek Vienna Coffee için kahve bazınızı oluşturabilirsiniz. Duble olacak şekilde espresso kahvenizi hazır edin. Üçüncü aşamada ise sıcak sütünüzü köpürtmeniz işlemi yer alıyor. Tüm bu aşamaların sonunda Vienna Coffee bardağınızı sıcak su yardımı ile ısıtın. Böylece kahvenizi içerken kahve aromanızı kaybetmemiş olacaksınız. Daha sonrasında ise espresso ve sütünüzü birleştirerek karışmalarını sağlayın. Son aşama olarak da soğumuş durumdaki krem şantinizi Vienna Coffee karışımınızın üzerine dökün. Buradan sonra iş tamamen sizin hayal gücünüze kalmış durumda. Vienna Caffee kahvenizin üzerini dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Süsleme aşamaları için kakao ve vanilya gibi malzemeler tercih edebilirsiniz. Estetik görünüşü ve yumuşak içimi ile Vienna Coffee sunum açısından oldukça avantajlı bir kahve çeşididir. Vienna Coffee yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar ise kullandığınız sütün taze olması, malzemeleri birbiri üzerine tek bir noktadan ekliyor olmanız ve her aşamada oldukça özenli olmanızdır.

Vienna foto

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.