Yeşil Kahve

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil kahve, kahve çekirdeklerinin henüz kavrulmamış orijinal halidir. İşlem ve ısı görmemiş olması nedeniyle besin değerini en yüksek şekilde taşıyan yeşil kahve günümüzde organik tüketim akımı ile popülerliğe kavuşmaya hızla devam eden kahve türlerinden biridir. İçeriğinde klorejenik asit ve sağlığımız için çok yararlı pek çok besin içeriğine sahip yeşil kahve özellikle diyet yapmak isteyenlerin son dönemde bir numaralı tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Antioksidan içermesi sayesinde vücutta bulunan toksinleri ve ödemleri uzaklaştırmaya yardımcı olan yeşil kahvenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Renk olarak da yeşil ve saf bir görüntüye sahip yeşil kahvenin kafein oranı ise kavrulmuş kahveye göre daha düşük durumda.

Tüketirken aşırıya kaçılmaması gereken yeşil kahve tat bakımından da normal kavrulmuş kahveye çok benzer. Yeşil kahvenin pişirme yöntemi de diğer kahve türleri ile aynı aşamalara sahiptir. Yeşil kahve tüketiminde aşırıya kaçılması ise uykusuzluk ve sinirlilik durumlarına sebep olabileceği gibi daha ciddi sorunlar olan kalp çarpıntısı ve baş ağrılarına da yol açabilir. Kalori oranının oldukça düşük olması ve vücuda faydalı etkileri sayesinde son dönem diyetlerinde sıklıkla karşılaştığımız yeşil kahve fit kalmaya yardımcı olan besinlerdendir. Yine de bir içeceğin tek başına bizi zayıflatmasını beklemek mantık dışı kalacaktır. Bu nedenle yeşil kahve tüketirken yanında yediğimiz atıştırmalıklara da dikkat etmek gerekir. Yine de yeşil kahve, gün içerisinde vücudunuza giren kalorilerin depolanma riskine karşı hemen kalorileri yakmak adına tüketebileceğiniz mükemmel bir alternatiftir.

Yeşil Kahve Faydaları

  • Yeşil kahve antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki ödem ve zararlı organizmaları vücuttan uzaklaştırmaya yarar.
  • Yeşil kahve tüketimi karın bölgesinde yer alan yağ dokuları eritmeye yardımcı olur. Ayrıca yeşil kahve tüketmek metabolizmayı da hızlandırıcı etki gösterir. Vücudun kalori yakımını hızlandırarak zayıflamayı kolaylaştırır.
  • Yeşil kahve enerji vericidir ve halsizliğe iyi gelir. Ayrıca tansiyonu dengeler.
  • Yeşil kahve tüketiminin diyabet riskini önlediği iddiasına yönelik çalışmalar hala devam etmektedir.
  • Yeşil kahve tüketimi zinde hissetmenizi sağlayarak size mutluluk verir.
  • Yeşil kahve şeker hastalığının düşmanıdır ve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmasıyla bilinir.
  • Yeşil kahve kalp hastalıklarından korunmanızı sağlar. Bununla birlikte yeşil kahve tüketmek bağışıklık sisteminize yardımcı olur.

yesil kahve foto scaled 2

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.