Böğürtlen

Böğürtlen Nedir?

Böğürtlen, çok eski zamanlardan bu yana bilinen ve sevilen orman meyvelerinden biridir. Gülgiller familyasından olan böğürtlen, kendiliğinden yetişen ve doğal olarak bulunan bitkiler arasındadır. Böğürtlen, çalılık ve fundalıklarda küme halinde yetişir ve 1 ila 3 metre uzayabilir. Sarmaşık şeklinde yetişir ve dikenli gövdesi bulunan böğürtlen, meyveleri üzüm gibi salkımlardadır.

Meyveleri önce kırmızı renkte olur ve sonrasında olgunlaşınca siyaha döner. Siyah büyük tanelerinin doygun lezzeti ile birlikte çilek gibi tatlımsı ve hoş bir kokusu vardır. Böğürtlenin 400’ü aşkın farklı türü bulunmaktadır ve ülkemizde de birçok farklı çeşidi mevcuttur. İlk kez tadılan böğürtlen, doygun lezzeti ve hoş kokusu ile insanların aklında kalıcı bir iz bırakır.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen, insan vücudunun sağlıklı kalmasına katkıda bulunan çok faydalı bir meyvedir.

  • İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler, hastalıklara karşı vücudun direncini artırır ve korur.
  • Böğürtlen, kalp sağlığını koruyucu özelliği olan C vitamini ile damar sertliğine karşı koruyucu bir rol üstlenir ve kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltır.
  • Aynı zamanda göz sağlığını destekler ve yaşlılıktan kaynaklanan hafıza sorunlarına karşı koruyucu görev üstlenir.
  • Lif açısından zengin olduğu için, böğürtlen sindirime yardımcı olur ve düzenli tüketim bağırsak sağlığının düzelmesini destekler.
  • İshale karşı böğürtlen kökü de önemli bir ilaç olarak kullanılır. Böğürtlen, doğal östrojenleri içeren bileşenleri ile kadın hastalıklarına karşı koruma sağlar ve menopoz döneminde oluşan ateşe iyi gelir.
  • Genç kadınlar için de şişkinlik ve PMS sendromlarına karşı koruma sağlaması ile önemlidir.
  • Vitamin eksikliğine karşı koruma sunar ve zayıflamaya çalışanlar için tok tutan yapısı ve düşük kalorisi ile sevindiricidir.
  • Her ne kadar düşük kalorisi olsa da, böğürtlenin sağlıklı özellikleri oldukça fazladır.
  • Düzenli tüketimi ile vücudun sağlıklı kalmasına katkıda bulunabilir.

Böğürtlen Nerede Yetişir?

Böğürtlen, oldukça nadir bulunan ve çok fazla talep gören bir meyve türüdür. Manavlar ve semt pazarlarında bulunmakta zorlanılan bu lezzet, birçok insan tarafından aranmaktadır. Böğürtlen, ülkemizde özellikle kuzey ormanlarının bol yağmur alan alanlarında doğal olarak yetişir. Anadolu’nun pek çok bölgesinde yetişebilen böğürtlen ağacı, dayanıklı yapısı ve düşük iklim seçiciliği nedeniyle oldukça yaygındır. Farklı toprak tiplerine uyum sağlayan ve toprak seçiciliği de düşük olan böğürtlen, ormanlar, çalılıklar, yol kenarları ve duvar diplerinde de büyüyebilir. Hatta şehirlerde bile nadiren rastlanabilir.

Böğürtlen, mutfaklar için de kullanılmaktadır ve bu nedenle özel olarak yetiştirilmektedir. Genellikle fide halde yetiştirilen böğürtlen bitkisi, böğürtlen tohumu ile de çimlendirilerek yetiştirilir. Böğürtlenin lezzeti, bir kez tadanlar tarafından unutulmaz ve tekrar istenir. Böğürtlen, nerede yetiştiği ve hangi mevsimde bulunabileceği hakkında merak edilen bir meyve türüdür ve birçok insan tarafından aranmaktadır.

Bogurtlen 5435

Böğürtlen ile yapılan tarifler

thumbnail
Önerilen Tarif
Çilekli Böğürtlenli Pasta
thumbnail
Önerilen Tarif
Böğürtlenli Tart
thumbnail
Önerilen Tarif
Böğürtlenli Smoothie