Mango

Mango Nedir?

Mango meyvesi, kapalı tohumlular familyasından olan ve ağaçta yetişen bir meyvedir. Ana vatanı Hindistan olsa da tüm dünyaya yayılmış ve yerel türleri, At mangosu gibi, mevcuttur. En yaygın olarak tüketilen tür ise Hint mango sudur.

Mango ağacı, uzun ömürlü ve 300 yıl boyunca meyve veren türleri bulunabilir. Çiçekleri zambağa benzer şekillere sahiptir ve aynı zambak gibi keskin bir koku yayarlar. Meyvelerin olgunlaşma süreci 3 ila 6 aya kadar sürebilir, dolayısıyla hangi mevsimde olgunluk kazandıkları tartışma konusudur ancak genellikle yaz mevsiminde meyveler tam olarak olgun hale gelir.

Mango, yazın en popüler meyvelerinden biridir ve lezzeti, aroma ve diğer faydaları nedeniyle dünya çapında sevilir. Her ne kadar yetişme mevsimi hakkında belirsizlik bulunsa da, mango meyvesinin lezzeti ve faydaları her mevsimde kalbi ferahlatır.

Mango Nasıl Yenir?

Mango, birçok farklı yolla tüketilebilen bir meyve türüdür. Olgunlaşması ve tatlandıktan sonra yenebilir ve bu sırada püre haline getirilerek tüketilebilir. Ayrıca, pastalar ve kekler için sos olarak kullanılabilir veya puding ve muhallebi gibi tatlılar yapılabilir. Mangoyu kare kare dilimleyerek meyve salatası yapabilir ya da dondurma ve diğer soslarla karıştırarak krema dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, mango reçeli yaparak kahvaltılarınıza alternatif bir tat katabilirsiniz veya başka meyveler ve süt ile birlikte blender ile milkshake veya smoothie hazırlayabilirsiniz.

Mango Meyvesi Nerede Yetişir?

Mango meyvesi, tarih boyunca Güney Asya’da yetiştirilmiş ve zamanla Brezilya, Hint Adaları ve Meksika gibi çok elverişli iklim şartlarına sahip yerlere de yayılmıştır. Üçte bir kısmı Hindistan ve bir kısmı Çin’den gelen dünya çapında tüketilen mangolar, tropikal ve ılıman iklimlerde ve dondan korunaklı şartlarda yetişir. Mango ağaçları yüksek sıcaklık ve kuraklığa karşı dayanıklıdır, ancak sıcaklık 30 dereceyi aştığında meyveler erken olgunlaşır ve tadı bozulabilir. Türkiye sınırları içerisinde ise sadece Antalya, Alanya ve Mersin gibi kıyı bölgelerinde mango meyvesi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Mango’nun Faydaları Nelerdir?

 1. Hafızayı güçlendirip konsantrasyonu artırdığı için özellikle sınava girecek çocuklar için tavsiye edilir.
 2. Cildi temizler ve kapalı gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.
 3. Mangonun afrodizyak etkisi olduğu için “aşk meyvesi” olarak bilinir.
 4. Proteini parçalamaya yarayan enzimler içerir.
 5. Bol lifli olduğu için bağırsakla dosttur ve kabızlığa iyi gelir.
 6. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanserden korur ve kanser düşmanı bir meyve olarak bilinir.
 7. İçerdiği bol A ve C vitaminleri ve 25 farklı pigment ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mango’nun Zararları Nelerdir?

 • Şeker hastaları için glikoza dikkat etmeleri gerekir.
 • Olgunlaşma seviyesine ulaşmadan tüketme önerilir.
 • Olgunlaşan mangonun içindeki pektin seviyesi düşebilir ve bu besleyici meyve tüketimini önleyebilir.
 • Yetişme sürecinde alerjiye neden olabilecek bitkilerden temas halinde bulunma ihtimali.
 • Tüketilmeden önce iyi temizlenmesi önerilir.

Mango 344234 scaled

thumbnail
Önerilen Tarif
Soğuk Yeşilçay
thumbnail
Önerilen Tarif
İrmikli Muhallebili Tatlı
thumbnail
Önerilen Yazı
Süzme Yoğurt Nedir? Nasıl Yapılır? Süzme Yoğurt’un 5 Faydası

Mango ile yapılan tarifler