Narlı Ayva Tatlısı
 1. Anasayfa
 2. Tatlı

Narlı Ayva Tatlısı

0

Narlı Ayva Tatlısı

Kişi Sayısı8
Hazırlık Süresi15 Dakika
Pişirme Süresi1 saat
Narlı Ayva Tatlısı, Narlı Ayva Tatlısı tarifi, Narlı Ayva Tatlısı malzemeleritatlı

Malzemeler

 • Narlı Ayva Tatlısı için: 4 adet ayva, 16 yemek kaşığı toz şeker, 1 adet nar, 2 adet çubuk tarçın, 5-6 adet tane karanfil, 1 su bardağı su

 • Süslemek için: Süt kaymağı veya krem şanti, Ceviz içi veya Antep fıstığı

Hazırlanış

1

Ayvaları güzelce yıkıyoruz. Geniş bir kaba limonlu su hazırlıyoruz. Ayvalar kararmaması pişene kadar için bu suda bekleteceğiz. Ayvaların kabuklarını soyuyoruz. Kabukları tatlımızı pişireceğimiz geniş ve cam kapaklı tenceremizin en altına seriyoruz.

2

Ayvaları ortadan ikiye bölüyoruz. içinden çıkan çekirdekleri de kabukların yanına tencereye koyuyoruz. (çekirdekler hem güzel renk salacak hem de jölemsi kıvam sağlayacaktır.) Ortadan bölünen ayvaların ortalarını oyuyoruz. Tenceremize ayvaları teker teker oyuk kısımları üste gelecek şekilde diziyoruz.

3

Her ayvaya 2 kaşık gelecek şekilde oyuk kısımlarına toz şeker koyuyoruz. Tarçın , karanfil. ve nar tanelerini de ayvalarla birlikte tencereye koyuyoruz. En son suyu ekliyor ve kapağını kapatarak ocağa alıyoruz. Fokurdamaya başlayınca ocağı kısık ayara alıyoruz. ve ağır ağır ayvaların hem pişmesini hem de renginin değişmesini bekliyoruz. Benim tatlım 1 saat kadar kaynadı.

4

Suyu bitmeye başlayıp rengi güzel bir renk alınca kenara soğumaya bırakıyoruz. Soğuk servis ediyoruz. Üzerine süt kaymağı veya kremşanti, ceviz içi veya antepfıstığı ile süsleyebilirsiniz. Bir gün önce hazırlanıp ertesi gün tüketilmesini tavsiye ederim.

Tarifin Püf Noktası ve Pişirme Önerisi:

1

Ayva tatlım 1 saat içinde pişti. Ama pişme süresi her ayva cinsine göre değişebilir. Çok su salan ayvalar daha uzun pişebilir.

Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  m_kemmel
  Mükemmel
 • 0
  ben_de_yapt_m
  Ben de yaptım
 • 0
  eh_te
  Eh İşte

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir