Çilek Reçeli
 1. Anasayfa
 2. Kahvaltılık

Çilek Reçeli

0

Çilek Reçeli

Kişi Sayısı10
Hazırlık Süresi20 Dakika
Pişirme Süresi50 Dakika
Çilek Reçeli, Çilek Reçeli tarifi, Çilek Reçeli malzemeleri ve yapılışıKahvaltılık

Malzemeler

 • 1 kg. Çilek (boyutu küçük olacak)

 • 1 kg. Toz Şeker

 • 1 çay kaşığı tereyağı (köpüklenmeyi azaltmak için)

Hazırlanış

1

Küçük boy çileklerden seçiyoruz. Sap kısımlarını temizleyip 5 dakika kadar sirkeli suda bekletiyor daha sonra güzelce yıkayıp süzülmeye bırakıyoruz.

2

20dk kadar süzüldükten sonra geniş bir tencereye toz şeker çilek toz şeker çilek gelecek gibi sıra sıra koyuyoruz ve tencerenin kapağını kapatıp bütün gece buzdolabında bekletiyoruz. Fazla zamanınız yoksa 3 saat kadar bekletebilirsiniz.

3

Ertesi sabah çilekler suyunu salmış şeker erimis oluyor. Ocağa en küçük göze kısik ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başlayınca saate bakmayi unutmayın.

4

40-50 dakika arasında kaynatacağız. Çilekler kaynadıkça köpükler oluşacaktır tereyağı ekleyip köpüklenmelerin dağılmasını sağlıycaz. Ara arada karıştırmayı unutmayalım.

5

40dk sonra hafif köpükler olacaktır onları bir kaşık yardımıyla toplayıp atabilirsiniz. benim reçelim 50 dakika Kaynama sonucunda tam kıvamına geldi. Durunca da biraz koyulasacaktır.

6

Altını kapattığımız tencereyi kenara alıyoruz ve üzerine nemli bir bezle örtüyor soğumaya bırakıyoruz. Tamamen soğuya reçelimizi kavanozlara alabiliriz. Bu ölçüyle benim 1 kavanoz ve 1 geniş kase reçelim oldu.

Not:

1

50 dakika sonunda reçeliniz sıvı gelebilir ama fazla kaynatmanız reçelin renginin kararmasına sebep olacaktır.

Tepkin Ne Oldu?
 • 3
  m_kemmel
  Mükemmel
 • 1
  ben_de_yapt_m
  Ben de yaptım
 • 0
  eh_te
  Eh İşte

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir