1. Anasayfa
  2. Blog

Kafein Tüketimi

Kafein Tüketimi
0

Kafein Tüketimi

Kafein yalnızca kahvede değil; çay, kola, enerji içeceği, çikolata gibi günlük sık tükettiğimiz birçok grupta bulunuyor. Amerika, Mayo Clinic, sağlıklı yetişkinler için günlük 400 mg kafein alımının güvenli olduğunu açıklamıştır, bu da ortalama 4 fincan kahveye (kahve türüne göre değişiklik gösterebilir) denk gelmektedir.

Yapılan bir araştırmada günlük ortalama 3 fincan kahve tüketiminin Alzheimer hastalığının gelişim riskini %60 oranında azalttığı bulunmuştur. Ayrıca kafein çeşitli mekanizmalarla performansı, dayanıklılığı, kas gücü ve kuvvetini, konsantrasyonu arttırdığı kanıtlanmış ergojenik bir yardımcıdır. Bunlarla birlikte sporcunun ağrı eşiğini de arttırabilir.

Kafein Tüketiminin Zararları

Öte yandan fazla kafein tüketimi, kalsiyum, demir, B grubu vitaminlerin emilimini azaltabilir, uyku ve kaygı problemi yaratabilir, östrojen hormon seviyesini dengesizleştirebilir ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Gebelik döneminde ise fazla kafein tüketiminin düşük doğum ağırlığına, gelişme geriliğine, erken doğuma ve yenidoğanda yoksunluk belirtilerine yol açabileceği belirtilmektedir. Gebeler için en yüksek kafein alım sınırı 200 mg olarak bildirilse de bu dönemde çay, kahve, kola tüketiminden oldukça uzak durulmalıdır.

Tepkin Ne Oldu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir