Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?
  1. Anasayfa
  2. Blog

Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

0
Herkese Selam

Ramazan ayına günler kalmışken gep beraber Ramazanda Nasıl beslenmeliyiz konusuna bakalım mı?

 

İlk olarak gün içerisinde uzun bir süre yiyecek ve içecek tüketimi yapamayacağınızdan dolayı genel sağlığınız için sahura kalkmanız faydalı olacaktır. Sahur sonrası uyku problemleri yaşayan biriyseniz uykuya dalmanızı kolaylaştıran besinler tüketmeniz süt ve süt ürünleri* uyku problemlerinizi önler. Sahurda yeşillik, taze meyve ve sebze tüketmeniz (özellikle kuru meyveler) ramazan da oluşan kabızlığı önler.

Kuru Kayısı, Kuru Erik, Hurmayı sahurlarınıza eklemenizi öneririm. Sahurda herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yumurta tüketimi içerdiği protein sayesinde uzun süre tokluk sağlar. Sahurda kompleks karbonhidratlar sebze, meyve, tam tahıllı ürünler, lifli ve posalı gıdalar* tüketmek tokluk sürenizi uzatır. Sahurda basit şekerli ürünler, tatlılar tüketmemeniz tokluk sürenizi uzatır.ürünler tüketmeniz daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Sahurda peynir ve zeytini tuzsuz tercih etmeniz gün içinde susama hissinizin en aza inmesini sağlar.

Çiğ kuruyemiş sağlıklı yağlar içermesi sayesinde daha tokluk sürenizi uzatır. İşlenmiş gıda tüketimi baharat içermesi nedeni ile çok önerilmez. Sahurda çay, kahve tüketimi susama hissi nedeni ile ölçülü olunmalı su tüketimi unutulmamalıdır. İftarınızı su ile açmanız herhangi bir sağlık probleminiz yoksa 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek uzun süre çalışmayan bağırsaklarınızın çalışmasını sağlar. yanına Kuru meyve eklemeniz veya meyve hakkınızı hoşaf veya komposto olarak tüketmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır. Daha sonra Çorba ve salata tüketmeniz ve 10 – 15 dakika beklemeniz doygunluk hissinizin artmasını ve vücudunuzun doygunluk sinyallerini almasını sağlar.

Aşırı besin tüketiminizi önler. daha sonra et – kuru baklagil – sebze yemeklerinden herhangi birini ve sürekli olmamak koşulu ile pirinç pilavı bulgur pilavı veya makarna tüketilebilir. Sürekli olmamak koşuluyla haftada bir kere tatlı tüketmeniz ve İftar sonrası YÜRÜYÜŞ yapmanız sindirim sistemi sağlığınız için, metabolizmanızın sağlıklı olması için ve kilo vermeniz için faydalı olacaktır.

Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.