Nane Çayı

Nane Nedir? 

Nane, taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilen, oldukça sağlıklı bir otsu bitkidir. Ballıbaba ailesinden gelen nane bitkisinin dünyada 30 farklı türe sahip olduğu bilinir. Nemli toprakta hızlı bir şekilde büyüyen nane, mor veya beyaz çiçekler açarak bizlere estetik bir görünüm sunar. Evde nane yetiştirmek istiyorsanız bitkinize çok fazla su vermemeye ve fazla ısıya maruz bırakmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Nanenin bilimsel adı Yunan mitolojisinden gelir. Efsane, Pluto’nun kıskanç bir peri olduğu ve sevgilisi “Menta”yı bir bitkiye dönüştürdüğü yönündedir.

Nefes açan kokusu ve baskın lezzetiyle yemeklerimize aroma veren nane, insan vücuduna faydalarıyla tanınıyor. Alternatif tıp tedavilerinde sıklıkla rastladığımız bir bitki türü olmakla birlikte çeşitli alanlardaki farklı kullanım şekilleriyle ön plana çıkıyor. Nane yağı, nane-limon çayı, nane suyu, nane kürü ve ağız kokusunu önleyici olarak çiğnenebilir formu nanenin başlıca kullanım çeşitlerindendir. Kış aylarında tüketimi artan nane, solunum yolu rahatsızlıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıklarımızın en doğal ilaçlarından biri. İşte her derde deva nane bitkisinin faydaları…

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Toplandığı gibi yeşil nane olarak tüketilebilen nane, kurutulmuş haliyle de bize oldukça yararlı bir bitki. İçerdiği kalsiyum, magnezyum, potasyum ve omega-3 yağlarının yanı sıra nane A vitamini bakımından da oldukça zengin.

  • Yoğurt ile birlikte tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.
  • Nane-limon üst solunum yolu hastalıklarının bilinen en sağlıklı tedavisidir.
  • Kuru nane, sirke ile birlikte tüketilince iç kanamaları durdurmada etkilidir.
  • Nane çayı doğal bir sakinleştiricidir.
  • Nane yağı ile alın bölgesine masaj yaptığınızda migren ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz.
  • Nane tüketimi, sindirime yardımcı olur ve safra taşını çözer.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
  • Nanenin doğal bir kas gevşetici olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Kuru Nane foto