Sardalya

Sardalya Balığı Nedir?

Yeşil rengin üzerine mavi beneklere sahip olan sardalya balığı, genel olarak insanların hamsinde sonra en fazla tüketmekte oldukları balık türü olarak da bilinir. Eski ismi ateş balığı olup özellikle de Marmara Denizi civarında tutulmakta olan çeşitleri en kalitelileri olarak kabul görmektedir. Genel itibari ile sardalya balığı yakalandıktan sonra en hızlı şekilde ölen balıklardan bir tanesidir. Dolayısıyla bozulma süresi de o kadar hızlı olacağı için hemen buzlama işleminin yapılması gerekir. Boyu küçük olsa da faydaları oldukça fazladır.

Sardalya Balığı Faydaları Nelerdir?

Temel faydası kalsiyum deposu olması olan sardalya balığının diğer faydaları ise şunlardır;

  • Kan şekerini dengede tutar.
  • Kemik gelişimine faydalıdır.
  • Diş sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Omega 3 asitlerine sahip olmasından dolayı  kaygı bozukluğu ve depresyon gibi ruhsal problemlerin dengede tutulması, ortadan kaldırılması sağlanır.

Sardalya Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Genel olarak sardalya balığı, kendi içerisinde yağ oranı yüksek olan bir balık türü olarak bilinir. Bundan dolayı da balığı kızartarak tüketmek isterseniz ekstradan yağ eklemeniz oldukça sağlıksız olacaktır. Satın almış olduğunuz sardalya balığını en sağlıklı şekilde tüketmek adına yapmanız gereken şey balığınızı fırınlamak olacaktır. Fırınlama işlemi yaparken alt kısma yağlı kağıt sermek ve yalnızca iki üç damla zeytinyağı damlatmak yetecektir. Daha sonrasında kısa bir süre içerisinde balığınız yenmek için hazır hale gelecektir.

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.