Zargana

Zargana Balığı, Akdeniz ve Ege Denizi’nde sıkça görülen lezzetli bir balık türüdür. Hem yapısı hem de lezzeti ile oldukça ilgi çeken bu balık, sağlıklı beslenme konusunda da oldukça faydalıdır. Bu makalede, Zargana Balığı’nın yapısı ve anatomisi hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca balığın nasıl pişirileceği hakkında da ipuçları bulabileceksiniz.

Zargana Balığı Nedir?

7 farklı türü olan zargana balığı, önceki dönemlerde Uskumrugiller familyasına ait olarak bilinse de günümüzde Belondiae familyasına ait olmaktadır. Silindirik bir yapıya sahip olan bu balık iğne burunludur. Tüm türlerin karın kısmı beyaz iken sırt kısımları ise yeşil, mavi ve gümüş renklerde olabilir.

Zargana Balığı’nın Yapısı ve Anatomisi

Bu balığın yapısı oldukça özeldir. Genellikle 20-30 cm boyunda olan bu balık, sivri bir kafaya, parlak renkli pullara ve uzun bir arka yüzgeçe sahiptir. Zargana Balığı’nın vücudu da oldukça zariftir ve yüzgeçleri oldukça güçlüdür.

Zargana Balığının Faydaları Nelerdir?

Diğer pek çok balık türünde olduğu gibi zargana balığı da birçok faydayı içerisinde barındırmaktadır. Bu faydalar ise şunlardır;

  • Konu zargana balığı olduğu zaman öncelikli olarak akla gelecek şey fosfordur. Dolayısıyla bu balık kemikler ve göz sağlığı için son derece faydalıdır.
  • Çocukların gelişimi için gerek duyulan protein sentezine sahiptir.
  • Kalp ve damar sağlığı için son derece faydalıdır.
  • Ruhsal hastalıklara karşı kişileri korur.
  • Böbreklerin dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasını destekler.
  • Faydalı yağ asitleri vücut direncini arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zargana

 Zargana balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Çok fazla yağa sahip olan bir balık türü olmadığı için ızgarada ya da fırında pişirilmesi sonrasında kuruyacak ve lezzetini kaybedecektir. Una bulanmış şekilde aşırı kızgın yağda hızlıca pişirebilirsiniz. Tavada pişirirken defne yaprağını kullanmanız, balığınıza daha fazla lezzet katacaktır. Klasik kızartma tekniklerinin yanı sıra farklı marinasyon tekniklerini kullanarak balığınızı bir süre dinlendirip daha sonrasında kızarttığınız zaman da çok lezzetli bir zargana balığı yemiş olursunuz.

Zargana Balığı’nın Nasıl Pişirilir?

Zargana Balığı, yapısı ve lezzetiyle oldukça özel bir balıktır. Yapısı nedeniyle farklı pişirme teknikleri kullanılabilir. En yaygın pişirme yöntemi, fırında veya ızgarada pişirmektir. Bu yöntemlerle balığın lezzeti ortaya çıkar ve pişirme süresi de kısalır. Balığı bu şekilde pişirmeden önce, tuz ve baharatlarla marine edilmesi önerilir.

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.