Beyaz Çay

Beyaz Çay Nedir?

Diğer çaylara göre farklı bir görünüme sahip olan Beyaz Çay’ın bilimsel adı Camellia Sinensis’dir. Beyaz Çay’ın asıl üretildiği yerler ise Çin ve Tayvan’dır. Beyaz renge sahip olan bu çayın birçok türü de bulunmaktadır. Bunlar; Bai Mu Dan, Gong Mei, Bai Hao Yinzhen, Darjeeling Beyazı, Beyaz Puerh, Afrika Beyazı, Seylan Beyazı ve Shou Mei türleridir. Tam bir şifa kaynağı olan Beyaz Çay, sağlık açısından da birçok yararı bünyesinde barındırmaktadır.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz Çay demleneceği zaman ilk yapılması gereken şey bir litre suyun içine Beyaz Çay koymak olacaktır. Sonrasında da 2-3 dakika kaynatılmalıdır. Kaynatıldıktan sonra da 1-2 dakika çayın dinlenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise dinlenen çayın suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. Yaklaşık 2 dakika kadar demlenen bir Beyaz Çay’ı günde 2 kere tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Beyaz Çay’ın Faydaları Nelerdir?

  • Kanserli hücreler ile savaşarak, kanserin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Diyabet gibi hastalıklara sahip olan hastaların bu sorunu gidermeye yardımcı olmaktadır.
  • Antioksidan ve antiseptik özellikle sahip olduğu için cildinizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca cilt sağlığını da korumaktadır.
  • Düzenli bir şekilde tüketildiğinde beyin ve zihin gelişimini destekleyerek hafızayı güçlendirmektedir.
  • Ciltte meydana gelen egzamaları gidermeye yardımcı olmaktadır.
  • Cilt faydalarının yanında saça da oldukça faydalı etkileri vardır. Saçlarda oluşan kepekleri gidererek saç sağlığının korunmasında önemli rol oynamaktadır.

Beyaz foto

Diğer çay türlerine erişmek için lütfen tıklayınız.