Pralin Çikolata
  1. Anasayfa
  2. Pralin Çikolata

Pralin Çikolata

Pralin, en az yüzde yirmi beşi çikolata türleri olan bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolatanın karışımından oluşmak üzere özel olarak üretilen bir lokma boyutunda şekillendirilen çikolata türüdür. En çok bayramlarda karşılaştığımız tekli pralin çikolatalar ağız tadımlığı olarak servis edilmektedir. Çikolatadan farklı olarak kakao yağı yerine fındık yağı kullanılarak üretilen pralin çikolata lezzetini bu fındık yapı aromasından alır. Pastacılık sektöründe sıklıkla karşılaştığımız pralin çikolata yapımı bakımından zahmetli bir çikolata ürünüdür. Kökeni Fransa’ya dayanan pralin çikolata ismini de badem şekeri anlamına gelen Fransızca praleñ kelimesinden alır. Halk arasında, karamelle kaplı olmasından dolayı sahte çikolata olarak bilinir.

Çikolata sektöründeki dört ürün grubu sabittir. Gofret, tablet ve kaplama çikolataların yanında dördüncü ürün grubu da pralindir. Süslü ürün kutularıyla satışa sunulan pralin çikolata genellikle düğünler ve özel günlerde tercih edilmektedir. Yumuşak formu, şekerli lezzeti ve özel hazırlanış biçimi ile pralin çikolata bolca tercih edilmektedir. Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş iki çeşit pralin mevcut. Bunlar orijinal Fransız kültüründen gelen, bademin kaplanması ile elde edilen Fransız pralini, diğeri de ceviz ve krema kombinasyonuyla üretilen ABD pralini.

Pralin Çikolata Hakkında

Pralinin yumuşak olmasının sebebi çok fazla yağ içermesidir. Ancak bu yumuşaklık pralinin saklanma koşullarını zorlaştırır ve dayanıklılığını düşürür. Pralin 16-18 derece aralığında saklanmalıdır. Pralinin raf ömrü 1 yıl olmasının yanı sıra pralin kalorisi çok yüksek bir çikolata çeşididir. Kahve ve süt ile iyi gittiği düşünülmektedir.

Pralin Çikolata Nasıl Yapılır?

Pralin evde yapılması mümkün bir çikolata çeşidi. 1 paket sütlü, 1 paket bitter ve 1 paket beyaz çikolatanın yanında isteğe bağlı olarak fındık, üzüm, badem kullanarak pralin çikolata yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta tarifteki malzemeleri eşit miktarda kullanarak pralin topları oluşturmak. Sonrasında bu topları kakao veya tarçın ile kaplayabilirsiniz. Çikolatayı eritmek için benmari usülü kullanmanız önerilir. Kısık ateşte eritildikten sonra karışımı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Pralin çikolatanızı kaseden temizlemek ve şekillendirmek için bir spatuladan yardım alabilirsiniz. Çikolata toplarınızı dondurma işlemi için buzdolabında dinlendirdikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Pralin Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Pralin çikolatada bulunan kakao, antioksidanlar ve flavanol adı verilen bileşikler ile besin değerine sahiptir. Bunlar kardiyovasküler sağlığın için faydalı olabilecek bileşiklerdir ve kalp hastalıkları riskini azaltabilir. Ayrıca, kakao aynı zamanda stres seviyelerini azaltmak ve endorfin adı verilen mutlu hormonları artırmak için yardımcı olabilir.

Ancak, pralin çikolatada bulunan şeker, yağ ve kalori oranı nedeniyle fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olabilir. Düzenli olarak ve sınırlı miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilir.

Pralin scaled 2

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.