Sütlü Çikolata
  1. Anasayfa
  2. Sütlü Çikolata

Sütlü Çikolata

Sütlü çikolata, süt tozu, şeker, kakao yağı ve bazen de aroma maddelerinden oluşan bir tür çikolatadır. Sütlü çikolata, daha hafif ve yumuşak bir tat sunması nedeniyle diğer çikolatalardan farklıdır. Sütlü çikolatanın süt oranı diğer çikolatalara göre daha yüksektir ve bu nedenle daha hafif ve şekerli bir tat sunar. Sütlü çikolata, çeşitli tatlarda, pastalarda, tatlılarda, sütlü içeceklerde ve bisküvilerde kullanılabilir.

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan çikolatanın dayanılmaz lezzeti ve verdiği haz tartışılamaz bir gerçek. Çikolatanın en sevilen türleri arasında bulunan sütlü çikolata da bolca tüketiliyor. Sütlü çikolata hakkında bilinmesi gereken en temel bilgi 100 gram sütlü çikolatanın içerisinde 250 ila 300 kalorinin bulunduğu. Ayrıca migreni tetikleyici ve baş ağrısını arttırıcı etkisi vardır. Aşırı tüketimi deri döküntülerine sebebiyet verebilir. Ancak tüm bunlara dikkat edilerek uygun miktarda tüketildiğinde sütlü çikolata oldukça faydalı ve lezzetli bir tatlı atıştırmalık çeşididir. Sütlü çikolata buzdolabında saklanmamalı ve oda koşullarında muhafaza edilmelidir. Karanlık ortamda ve mümkün olduğunca ambalajından çıkarılmadan saklanması sütlü çikolatayı saklamanız için önerilenler arasındadır.

Evde Sütlü Çikolata Nasıl Yapılır?

Sütlü çikolatayı evinizde çok keyifli ve kolay bir şekilde hazırlamanız mümkün. Yazımızın devamında evde nasıl sütlü çikolata yapabileceğinizin tarifini paylaştık. İşte 7’den 70’e herkesin severek tükettiği vazgeçilmez atıştırmalık sütlü çikolatanın, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği basit tarifi…

Malzemeler: 40 gram kakao yağı, 1,5 yemek kaşığı kakao, 3-4 yemek kaşığı şeker, 60 gram süt kreması.

Öncelikle krema kısık ateşte ısıtılır ve iyice eritilir. Kaynadığında karıştırılmaya başlanır ve koyulaştığında kıvamı iyice yoğunlaşana kadar karıştırmaya devam edilir. Kakao yağını eritmek üzere kaynatılan suyun içinde kakao yağı benmari usulü eritilir. Daha sonra kakao, bu kabın içine eklenerek karıştırılır. Karışıma şeker ve süt kreması eklenir. Tamamen karıştırılan karışım homojen bir hal aldığında çikolatanızı kalıplar yardımıyla şekillendirebilirsiniz. Çikolata bir gece buzlukta bekletilerek dondurulur ve tüketime hazır hale getirilir.

Sütlü Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

  • Beyindeki serotonin salgısını arttırır ve hafıza işlevlerinin hızlanmasına destek olur.
  • Antioksidandır. Kalp krizi riskini azaltır.
  • İçerisindeki etken maddeler kanser hücreleriyle savaşır ve enerji verir.
  • Flavonoid ve potasyum içeriği ile tansiyonu düşürür.
  • İdrar söktürücüdür. Boğaz yumuşatıcıdır.
  • Felç riskinin önüne geçer. Diş sağlığını koruyan anti bakteriyel içeriklere sahiptir.

Sutlu

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.