Cafe Crema

Cafe Crema Nedir?

Cafe Crema, yumuşak bir kahve dokusunu damağınızda hissetmek istiyorsanız kesinlikle denemeniz ve tercih etmeniz gereken kahve türlerinden biri. Eski ismi espresso caffe crema olan Cafe Crema, 1980 yılında Kuzey İtalya ile Güney İsviçre sınırında popüler olmaya başlamış eşsiz bir kahve türüdür. Kısaca kremalı latte olarak tanımlayabileceğimiz Cafe Crema sert kahve sevenlere pek fazla tavsiye edilmiyor. Cafe Crema kahvenin espresso kahveden temel farkı ise kullanılan kahve çekirdeklerinin boyları arasındaki fark olarak belirtiliyor.

Cafe Crema üzerinde süt köpüğü ile servis edilir ve bu köpüğün altında  da yumuşak içimli bir espresso vardır. Farklı bir yapım tekniği olarak cafe crema türlerinden birisi de, demlenmiş espresso kahve üzerine krem şanti eklenmesi ile elde edilen Cafe Crema kahvesidir. Eğer boğazınızda sıcak ve kremsi bir kahve lezzeti kamasını ve soğuk günlerde içinizi yumuşak bir kahve türü ile ısıtmayı istiyorsanız Cafe Crema tam olarak sizin tercih etmeniz gereken mükemmel bir alternatif. Cafe Crema dünya çapında ün salmasının ardından günümüzde neredeyse bütün kafelerde ön plana çıkan özel kahve türleri arasında yerini alıyor. Ayrıca Cafe Crema evde kendi kendinize yapmanızın da oldukça basit olduğu lezzetli kahve türlerinden biri. Evde Cafe Crema yapmak istiyorsanız tek ihtiyacınız olan süt, tercihe bağlı olarak kahve kreması türleri ve iri taneli kahve çekirdeği.

 Cafe Crema Nasıl Yapılır?

Evde Cafe Crema yapmak eğer espresso demlemeyi biliyorsanız sizin için çok kolay ve keyifli olacaktır. Öncelikle normal espresso kahve çekirdeklerinden bir boy daha büyük Cafe Crema kahve çekirdeklerinden edinin. Bir ölçek kahve çekirdeği kullanacaksanız 180 mililitre sıcak su kullanmanız gerekir. French Press yardımıyla kahve çekirdeklerinize ortalama 35 saniye basınç uygulayın. Burada 40 saniyeyi geçmemeniz kahvenizin tadını korumanız adına önem arz etmektedir. Sıcak su ile demlediğiniz kahvenizi, kahve kreması ile karıştırın ve yumuşak bir içim kazanmasını sağlayın.  Üzerine ekleyeceğiniz süt köpüğü ile çeşitli süslemeler ve kahve süsleme sanatı yeteneklerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Cafe Crema genel olarak porselen büyük fincanlarda sıcak halde servis edilir.

cafe crema foto

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.