Tükettiğin Sosların İçeriklerine Bakmaya Ne Dersin?
  1. Anasayfa
  2. Blog

Tükettiğin Sosların İçeriklerine Bakmaya Ne Dersin?

Herkese Selam Bazen yemeklerimizin baş tacı olan bazen de yemeklerimizin yancısı olan ülkemizde ve dünyada çok fazla kullanılan bir grup olan sosları incelemeye ne dersiniz?

0
  • Ketçap Sos: Ketçap patates kızartmalarında, hamburgerlerde kullandığımız lezzetli bir sos. Tatlı bir besin olan ketçap domates, acı biber, sarımsak ve şeker den yapılan bir sostur. İçerisine bazen soğan ve kereviz, gibi sebzelerde eklenebilir. Kalori, karbonhidrat, yağ ve protein açısından düşük olan Ketçap içerdiği baharatlardan dolayı şeker ve tuz içermektedir. Ketçap likopen açısından zengindir.
  • Mayonez Sos: Yumurta sarısı, bitkisel sıvı yağ, su sirke, limon ve tu, içermekte olan mayonez yağ açısından zengin bir sostur. Mayonez içerdiği yüksek yağ ve tuz sebebi ile dikkatli tüketilmesi gereken kronik hastalığa sahip kişilerde kontrollü tüketim yapılması gereken bir besindir.
  • Hardal Sos: Hardal sosu hardal tohumu, damıtılmış sirke, sarımsak tozu, limon suyu ve baharatlardan yapılan bir sostur. Sarı renk vermesi için kullanılan zerdeçalın kurkimin içermesi ile anti inflamatuvar etki göstermektedir.
  • Soya Sosu: Soya sosu soya fasulyesi ve buğdayın fermente edilmesi ile yapılan tuzlu bir sostur. Çin kökenli olan sos şu an da Asya ülkelerinde başlıca tüketilen bir sos çeşididir. Soya sosu yüksek miktarda tuz içermektedir. Marka ve çeşitlerine göre tuz miktarı değişmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.