Bezelye

Bezelye Nedir?

Bezelye, bezelye bitkisinin (Pisum sativum) baklasının içindeki yeşil tohum kabuğu veya küçük kürelerdir. Genellikle sebze olarak yenirken, botanik olarak, bakla bir çiçekten geldiği ve tohum içerdiği için bir meyvedir. Bütün baklalar ve içlerindeki tohumlar kar ve çıtçıtlı bezelye gibi bazı çeşitlerden yenir. Bahçe bezelyeleri için (tatlı bezelye olarak da adlandırılır), tohumlar atılan bakladan çıkarılır.

Bezelye, dünyada en çok yetiştirilen gıdalar arasındadır. Araştırmacılar, bezelyenin ilk olarak M.Ö. 10.000 civarında Neolitik (veya Tarımsal) Devrim’den önce Akdeniz havzasında yabani olarak yetiştiğine inanıyorlar. O zamanlar, bezelye genellikle tarla bezelyesi olarak sertleşene kadar asma üzerinde bırakılırdı (bölünmüş bezelye çorbası gibi yemeklerde kullanılan bezelyelere benzer). 17. yüzyılda İngiltere’de taze bahçe bezelyesi popüler hale geldi. Bunlar daha genç, daha hassas ve özellikle tarla bezelyeleriyle karşılaştırdığınızda yüksek sınıf olarak kabul edildi.

Sonunda, yeşil bezelye Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler hale geldi ve ünlü Thomas Jefferson onları yetiştirdi – tam olarak 30 çeşit. Konserve ve dondurmanın icadıyla birlikte, taze ve genç bezelye yemek o kadar kolay hale geldi ki, çoğu insan olgun bir bitki tüketmediklerinin farkında değil. Islatmak ve çorba koymak için hala kurutulmuş tarla bezelyesi alabilirsiniz, ancak çoğu yiyici parlak yeşil bahçe çeşidini tercih eder.

Bezelye taze, dondurulmuş, konserve edilmiş ve kurutulmuş olarak mevcuttur. Bugün bezelye tüm dünyada mutfaklarda yer almaktadır. Hint körilerinden İsveç çorbalarına ve Çin kızartmalarından Macar köftelerine kadar, dünyadaki hemen hemen herkes bezelyeyi bir şekilde ya da başka bir şekilde yiyor. Genellikle ucuz ve hazırlanması kolaydır.

Bezelye ile Nasıl Pişirilir?

Bezelye son derece çok yönlüdür ve birçok şekilde kullanılabilir. Taze olduğunda, bezelye pişirmeden önce durulanmalıdır. Bahçe (veya kabuklama) bezelyelerinin kabuklanması ve kapsülün atılması gerekir. Bütün olarak bırakılan kar bezelyesi birçok Asya yemeğinde sote edilir ve çiğ bırakılır, daha sonra salatalara ve makarnalara atılır. Bütün çıtçıtlı bezelye, taze bir atıştırmalık olarak harika çiğ tadı verir. Fasulyeye benzer şekilde, kurutulmuş bezelyelerin pişirmeden önce ıslatılması gerekir.

Bezelye pişirmek, yeşil küreleri ısınana kadar ısıtmak veya güveçlere, çorbalara ve diğer yemeklere eklemek kadar basit olabilir. Pişmiş bezelye bebek maması için püre haline getirilebilir veya çorbalara püre haline getirilebilir. Bütün bezelye tek başına harikadır, tereyağı ile kaplanır ve Parmesan ve bir çizgi biber ile güçlendirilir.

Çoğu durumda, dondurulmuş bezelyelerin yumuşak ısı altında hızlı bir şekilde pişirildikleri için pişirmeden önce çözülmeleri gerekmez. Ayrıca yaz aylarında çocuklar tarafından sevilirler ve doğanın küçük buz patlamaları gibi serinlemek için sağlıklı bir yol sunarlar.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Bezelye birçok vitamin ve mineralleri içeren sağlıklı bir besin maddesidir. Özellikle B vitamini, demir, çinko ve potasyum gibi minerallere yüksek oranda sahiptir. Ayrıca, lif bakımından zengin bir yapıya sahip olduğu için sindirim sistemi sağlığına yardımcı olabilir. Bezelye, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda, vücuttaki ödemlere karşı etkisini de destekleyen bezelye, tansiyon kontrolüne yardımcı olabilir ve kalp sağlığını da iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Bezelyeyi Dondurucuda Saklayın

Dondurulmuş bezelye satın alırsanız, dondurucuda saklayın. Açıldıktan sonra, dondurucunun yanmasını önlemek için bir kısmını aldıktan sonra torbayı kapatın ve tekrar buza koyun. Konserve bezelyelerin özel bir talimatı yoktur, ancak birçok konserve yiyecek gibi, onları evde serin bir yerde tutmak en iyisidir. Açılan kutular kapalı bir kaba boşaltılabilir ve bir hafta boyunca buzdolabında saklanabilir. Taze bezelye baklalarda yaklaşık bir veya iki hafta tutulabilir. Bundan sonra, onları kabuklandırmanız gerekir. Serin kaldıkları sürece, baklalardan haftalarca süreceklerdir.

Taze bezelye, çeşitliliğe bağlı olarak baklada veya sadece tohumlarda bir yıla kadar dondurulabilir. Donmadan önce, yaklaşık iki dakika boyunca beyazlatılmaları ve ardından kurutulmaları gerekir. Birkaç saat dondurmak için bir tepsiye koyun, ardından dondurucu torbalara veya kaplara koyun.

İçerisinde Bezelye Bulunan Tarifler

4A753DF8 033C 494C BF26 4E4FF5FA2FE1 scaled 2