Akya

Akya Balığı Nedir?

Akya balığı uskumrugiller ailesinin bir üyesidir ve kemikli bir balık türüdür. Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla rastlanılan akya dişleri olmamasıyla tanınabilir. Akya akbalık olarak da bilinir. Akya vücudunda ufak pullar barındırır. Denizlerin dibinde toplu halde yaşamaktan hoşlanan akya balığı bazı bölgelerde kuzu balığı, çıplak, leka ve İskender olarak da anılır. Vücudu elips şekline benzeyen akya balığının birinci sırt yüzgecinde sekiz adet diken bulunması balığın karakteristik özelliklerinden biridir. Hızlı manevralar yapma kabiliyeti bulunan akya balığı gelişmiş bir balık türüdür. Diğer balık türleriyle beslenen akya balığı yırtıcı bir hayvandır. Ortalama ağırlığı 20 kilo civarında olan balık türü yaklaşık 1 metre boyundadır. Akya balığının kafasından çorba yapılır. Vücudu ise tava kızartma yapılarak yenir. Avlanması zor olan bu balık türünün nesli de tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Akya Balığının Nerede Bulunur?

Akya balığı, Akdeniz’in sıcak sularında yaygın olarak bulunur. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında, özellikle Mersin, Antalya ve Muğla civarında sıkça avlanır. Ayrıca, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Kuzey Afrika’da da yaygın olarak avlanır.

 Akya Balığı Nasıl Yenir?

Akdeniz bölgesinde popüler olan beyaz etli akya balığı fırında pişirilerek yenebilir. Fırında akya balığı pişirmeniz için malzemeler ise iki tane akya dilimi, dört diş darımsak, küçük boy patatesler, tercihe bağlı küçük arpacık soğanları, zeytinyağı ve baharatlar. Akya balığı dilimlerini iyice yıkayıp suyunu süzmeniz gerekiyor. Balık pişmeden önce tamamen kurutulmuş olmalı. Ezdiğiniz sarımsakları baharat ve üç kaşık zeytinyağı ile karıştırıp özel sos hazırlamalısınız. Balığın her yerine bu sostan sürüp iyice yedirin. Yağladığınız fırın tepsisine balıkları dizerek arpacık soğan ve patateslerinizi yerleştirin. Patatesleri de özel yağa bulayabilirsiniz. Önceden ısıttığınız fırınınıza balığı verin ve hafif kızarana kadar pişmesini bekleyin. Afiyet olsun.

akya e1608992395766

Akya Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Akya balığı içerdiği yoğun omega-3 oranıyla obeziteyi önler. Damar sertliğini giderir. Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Akya balığı kalp rahatsızlıkları için bire birdir. Kalp krizi riskini azaltarak kötü kolesterolü azaltır.
  • Akdeniz’in kuzusu olarak bilinen balık türü damar yollarını beslemesiyle bilinir.
  • Ayrıca akya balığı eklemlerinizi koruyarak eklem ağrılarını iyileştirir.
  • Akya balığı kaslarınızı sertleştirir ve besler.
  • Zayıflamak isteyenler için akya balığı bulunmaz servettir.

Akya Balığının Besin Değeri Nedir?

Akya balığı, düşük yağ oranına sahip bir balık türüdür ve yüksek protein içeriği ile bilinir. Aynı zamanda, Omega-3 yağ asitleri bakımından da zengin bir kaynaktır. Akya balığı, sağlıklı bir beslenme planında yer alabilir.

 

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.