Lagos

Lagos Balığı Nedir?

Atlas Okyanusu’nun doğusunda olmasının yanı sıra Akdeniz ve Ege Denizi’nde de kendine yer bulan lagos balığı, Serranidae familyasına ait bir balık çeşididir. Bu türe ait olan balıkların en büyükleri 25 kilo ağırlığa erişirken uzunluğu ise 120 cm olarak ölçülmüştür. Çok fazla derinlere inmeden 20 ila 200 metre derinliklerde yaşayan bu balık, Akdeniz’in en lezzetli balıkları arasında yer alır. Lezzetinin yanı sıra pek çok faydası da bulunan lagos balığı, birçok mutfağın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Lagos Balığının Faydaları Nelerdir?

Lagos balığının sahip olduğu faydaları sizler için derledik;

  • Bu balığı diğer balıklardan ayıran en önemli özelliklerden biri saf beyaz ete sahip olup yağının az olması. Böylece faydaları çok daha fazla artmış olur.
  • Kalp damar hastalıklarının başarılı bir şekilde önüne geçilebilmesi adına oldukça önemli besin kaynakları arasında kendine yer bulur.
  • Lagos balığı Omega 3 bakımından da son derece zengindir.
  • Barındırmakta olduğu vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendirmeyi sağlar.

Lagos Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Yalnızca besin değerinin yüksek olmasından dolayı değil aynı zamanda etinin sahip olduğu yapısından dolayı lagos balığının eti oldukça lezzetlidir. Bundan dolayı da dilediğiniz gibi buğulama, ızgara, kızartma, pilaki, haşlama, çorba ve salata şeklinde de hazırlayarak damak tadınıza uygun tarzda tüketebilirsiniz.

lahos

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.