Yayınlar yükleniyor ...

Mocha Nedir? Nerede üretilir?

Mocha, Yemen’de yer alan Mocha isimli bir şehirden adını alan lezzetli bir kahve türüdür. Toplamda 2 shot espresso, süt köpüğü ve 2 shot çikolata şurubunun karışımı olarak sunulur. Tatlı kahve sevenler için mükemmel bir tercih olan mocha kahve çeşitli bardaklardaki hoş görüntülü sunumuyla da sevilen bir kahve türü. Çeşitli şuruplar ile damak tadınıza göre şekillendirebileceğiniz mocha kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan bir kahve. Çikolata ve kakao tozunun karışımı ile yoğun bir tada sahip olmayı başaran kahve türü Mocha, yanında çikolata veya ufak atıştırmalıklarla da tercih edilebiliyor.

Bolca süt içermesinin yanı sıra çikolata şurubunun yerine soya şurubu veya vanilya şurubu, karamel şurubu gibi destekleyici malzemeler ile her seferinde bambaşka bir mocha deneyimi yaşayabilirsiniz.  Sıcak bir şekilde tüketilebilmesinin yanında soğuk ve buzlu olarak da içebileceğiniz mocha,  içerdiği şuruba bağlı olarak kalorisinde artış gösteriyor. Sade bir porsiyon mochanın 360 kcal olduğu düşünülüyor. Ancak içerdiği şuruba göre bu miktar 560 kaloriye kadar çıkabiliyor. Mocha tüketmek diyet yapan insanlara tavsiye edilmiyor. Mochanın pek çok faydası bulunuyor.

Mochanın faydaları

  • Antioksidan özelliği sayesinde yaşlılık belirtilerini azaltır ve cildi besler.
  • Depresyona karşı etkilidir. Mocha içmenin stres seviyesini indirgediği bilinir.
  • Mocha vücudun mutluluk hormonu salgılamasını tetikler. Ayrıca kişinin kendini enerjik ve zinde hissetmesine yardımcı olur.
  • Ayrıca mocha, içerdiği şuruplara göre değişen vitamin, mineral ve kolajenler içeriyor.
  • Besin değerleri bakımından zengin kahve mocha, sıcak bir şekilde tüketildiği zaman kalp damar rahatsızlıkları riskini büyük ölçüde azaltıyor.
  • Mochanın baş ağrısına iyi geldiği de bilinenler arasında yer alıyor.
  • Potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde mocha uygun miktarda tüketildiği zaman oldukça faydalı bir kahve türü.
  • Mocha kilo alımına neden olmuyor. Ancak diğer kahvelere göre daha fazla kalori taşıdığı da bir gerçek. O nedenle diyet yapıyorsanız ve canınız cafe mocha istiyorsa ufak bir fincan içmeniz daha uygun olacaktır.
  • Mochanın bilinen bir yan etkisi henüz yok. Diyabet hastalarının mocha içerken şekersiz mocha tükettiğinden emin olması gerekiyor. Ayrıca mocha yaparken kullandığınız malzemelerin kalitesinden de emin olmalısınız. Fazla mocha içmek size zarar verecektir.

İçeriği Paylaş