Polikistik Over Sendromu ve Beslenme Tedavisi
  1. Anasayfa
  2. Blog

Polikistik Over Sendromu ve Beslenme Tedavisi

0

Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Pcos hiperandrojenizim, insülin direnci, adet düzensziliği, infertilite, hirşutizm ve abdominal obezite ile karakterize kadınlarda görülen endrokrin bir hastalıktır.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Adet düzensizliği Kilo artışı Tüylenme Çocuk sahibi olamama Vücutta sivilcelenme Seste kalınlaşma Saç dökülmesi Göğüslerde hassasiyet NEDEN OLUR ? Sebebi tam belli olmamakla beraber genetik faktörler, çevresel faktörler, aile öyküsü olan kişilerde görülme sıklığı biraz daha fazladır. Obezitede bu hastalığa zemin oluşturur.

Nasıl Tanı Konur?

Klinik bulgular, radyolojik görüntülemeler ve hasta öyküsü incelenerek tanı konur. BESLENME TEDAVİSİ Amaç ağırlık kaybı ile birlikte kan glukozunun dengelenmesi ve insülin direncinin azalması ve androjen hormon düzeylerinin düşmesi hedeflenir. Öğün atlanılmamalı ve 3-4 öğün beslenme sağlanmalıdır. Glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar azaltılarak, glisemik indeksi düşük karbonhidratlar beslenmeye eklenmelidir. Diyetin karbonhidrat içeriği günlük alınan enerjinin -60’ı olmalıdır. Diyetin protein içeriği -20 olmalıdır. Protein içeriğinin yüksek olması insülin duyarlılığını artırmakta endokrin işlevi düzeltmektedir. Doymuş yağ alımı azaltılmalı, omega 3 yağ asitinin ek olarak alınması önerilmektedir. Trans yağ alımından kaçınılmalıdır. Posa kaynağı olan meyve, sebze ve tam tahıllara daha fazla yer verilmelidir.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.